sobota, 5 maja 2007

Temat

Badanie pogłębionej analizy wizualnej

Cel badania

Celem testu pogłębionej analizy wizualnej jest sprawdzenie który z elementów znaku graficznego jest najszybciej widoczny przez badanych i w jakim stopniu zamglenia znak ten zostaje rozpoznawany.

Opis badania

1. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 9 uczestników o zróżnicowanym wieku i płci.

2. Każdemu z nich został wyświetlony po kolei ten sam znak graficzny od największego do najmniejszego stopnia zamglenia.

3. Badani na otrzymanych kartach testowych rysowali rozpoznawany przez siebie element.

4. Na podstawie zebranych wyników dokonano analizy umieszczając dane w tabelkach i na ich podstawie wyciągnięto wnioski na temat stopnia rozpoznawania różnych elementów znaku w zależności od stopnia rozmycia.

5. Badanie i jego wyniki zamieszczone zostało na blogu

Analiza rzeczowa

Wyodrębnienie 5 charakterystycznych elementów znaku graficznego:

Badanie - test pogłębionej analizy wizualnej

Badanym biorącym udział w teście zostały zaprezentowane przygotowane wcześniej plansze przedstawiające ten sam znak graficzny o różnych stopniach zamglenia-od największego do najmniejszego. Badani na otrzymanych kartach testowych rysowali rozpoznany przez siebie element.

Analiza

Dane uzyskane z testu zostały ujęte w tabelki przedstawione ponizej:






Wynik badania i wnioski

Z przeprowadzonego testu pogłębionej analizy wizualnej dowiadujemy się które elementy znaku graficznego są jako pierwsze rozpoznawane przez grupę osób poddanych badaniu.
Na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że jako pierwsze rozpoznawane są elementy duże, wyraziste , o kontrastowym w stosunku do tła kolorze (element 2) które dla badanego zlewają się w całosc i przez połowę testu zauważane są jako jeden element. Dopiero w dalszej częsci testu badani zaczynają rozróżniać elementy 3 i 4 jako osobne częsci. Napis "kodak" jest najpóźniej wyodrębnionym elementem; przed długi czas zlewa się według badanych z elementem 3 i ciężko go wyodrębnić nawet przy mniejszym już rozmyciu. Moze to oznaczać, że łatwiej są dostrzegane elementy o żywszych, mocniejszych kolorach na jasnym tle niz elementy ktore sa jasniejsze niz tlo na którym się znajdują - te elementy bardziej sie rozmywaja i trudniej badanemu je wyodrębnić.